Projekt edukacyjny Skarby Bałtyku (www.edukacja.naturalniebaltyckie.pl) powstał, by zainteresować uczniów szkół podstawowych tematyką Morza Bałtyckiego. Dzieci cofają się w czasie 40 mln lat, by odkryć tajemnicze lasy bursztynowe, dzięki którym dzisiaj na plażach znajdujemy złoto Bałtyku. Jak najłatwiej znaleźć ten skarb? I dlaczego jeszcze cenniejszym skarbem Bałtyku są ryby mieszkające w jego głębinach? Jakie mają wartości dla całego ekosystemu morskiego oraz dla mieszkańców krajów nadbałtyckich? Odpowiedzi na te pytania poznajemy podczas wędrówki po platformie e-learningowej przygotowanej na trzy etapy nauczania.
Dla szkół podstawowych
dla uczniów i nauczycieli
E-learning edukacja.naturalniebaltyckie.pl
Treści dopasowane są do wieku odbiorców, uczniów klas 1-3, 4-6, 7-8. Każdy etap nauczania zawiera opracowane trzy lekcje. Pierwsza z lekcji na każdym poziomie nauczania opisuje Morze Bałtyckie, historię jego powstania (mało kto wie, że Bałtyk dwukrotnie w swojej historii był jeziorem) oraz dane geograficzne. Druga lekcja to wprowadzenie wgłąb Bałtyku, by poznać jego mieszkańców. Trzecia lekcja odkrywa wartości odżywcze ryb bałtyckich. Lekcje mogą wyświetlić na projektorze nauczyciele podczas zajęć lub uczniowie na własnych komputerach podczas nauki zdalnej.
Album edukacyjny Skarby Bałtyku
Uzupełnieniem zajęć stał się malowniczo ilustrowany album edukacyjny rozszerzający wiedzę zawartą w e-learningu. Otrzymały go dzieci, które wzięły udział w ogólnopolskim badaniu wiedzy o Morzu Bałtyckim.
Zielona Szkoła – W poszukiwaniu Skarbów Bałtyku
Kontynuacją projektu stała się edukacyjna Zielona Szkoła. Dzięki podesłanym opiniom nauczycieli wiedzieliśmy, że wiele dzieci z południowych części Polski nie widziało nigdy Bałtyku na oczy. Teraz maja okazję pojechać do Pogorzelicy, by wziąć udział w nadmorskiej przygodzie, ucząc się przez zabawę. Oferta wycieczki dostępna jest tu.